נחל משמר, מעלה משמר, נחל הרדוף, עין נמר, מעלה גורני, מעלה ענבה, מעלה צאלים

מאת אופיר ורדי, 13/01/2022

מאחורי רוב המסלולים שאני בונה יש מטרה – לכסות שטח מסויים, לרוץ במסלולים שעוד לא רצתי בהם, או לעמוד באיזה אתגר. הפעם זה היה שונה. המסלול שאותו תכננתי לא יצא לפועל. תוכנית הגיבוי גם נפלה, אז ברגע האחרון אמרתי לעצמי – אופיר, בוא תחזור לשטח המוכר והאהוב במדבר יהודה, אבל הפעם תעשה מסלולים מוכרים – מהכיוון השני. מה שאני רגיל לעלות- הפעם ארד וההיפך.

טוב, זה יצא מעניין.

חניתי בחניון לילה נחל משמר. לאחר ריצה (קצת מיגעת) בנחל משמר הסלעי, הגעתי לפיצול למעלה משמר צפוני

אין כמו לעלות אותו על מנת להרגיש משם את הזריחה.

בראש מעלה משמר צפוני, חתכתי מערבה בשביל לחסוך ריצה בשביל לבן שטוח. התחברתי לירידה למעלה משמר צפוני ולכיוון נחל הרדוף וגבי הרדוף.

הם מצטלמים יפה אם כי המים לא ממש מזמינים כרגע.

משם ירדתי במעלה נמר עד לעין נמר – כ-17 ק"מ מתחילת המסלול.

עין נמר תוכנן להיות תחנת מים, התרעננות ועוד. מאחר ולאורך כל המסלול אין אפשרות למלא מים, תכננתי למלא שם מים לאחר טבילה קצרה. לצערי המעיין זרם באופן ממש חלש ובקושי הצלחתי למלא קצת מים. היו לי עוד מים אז באותו הרגע לא הייתה בעיה, אז הצלחתי להדחיק את העתיד הצפוי לבוא והמשכתי במסלול.

חמור עקשן התחיל לעקוב אחרי תוך רמזים דקים שהוא מעוניין במזון. הוא ממש התחיל לדבר שטויות. מיד הבנתי שמשהוא לא בסדר – ממתי חמור מדבר שטויות? החלטתי להתעלם ולהמשיך ואכן, כאשר התחלתי את העליה המאתגרת של מעלה גורני, החמור נשאר מאחור.

משום מה אני אוהב את מעלה גורני. עליה ארוכה ולא מסומנת, יש לעקוב אחרי הרוג'ומים אבל הנוף מתגמל.

לבסוף, כאשר העליה מסתיימת מתחברים למעלה ענבה לירידה עד לגיא סלעים. מתחברים לנחל צאלים וממשיכים כמעט עד חניון הלילה.

הופה, הנה מעלה צאלים. לא נוותר על העליה המפנקת הזאת, כאשר הנקודה החביבה עלי היא ראש מעלה צאלים, שם תמיד יש רוח קרירה.

המחסור במים מתחיל לבוא לידי ביטוי – הווסט הרבה יותר קל. זה טוב. אם מסתכלים על חצי הכוס המלאה – זה היתרון. אין מים – ווסט קל.

יורדים במעלה משמר הצפוני – אני רגיל לעלות את המעלה הזה. הירידה בהחלט מאתגרת, דורשת ריכוז ונראית בלתי אפשרית ברגעים מסויימים. בהחלט עדיף לעלות אותה, אבל היום עושים דברים הפוך.

סוף הירידה בעין משמר – שנראה כמו דליפה קלה בצוק האימתני.

מכאן ממשיכים לאורך נחל משמר בחזרה לרכב – ירידה מתונה של כ-5 ק"מ.

סה"כ 40 ק"מ עם 2,200 מטר טיפוס, מסלול טכני ומאתגר.

למסלול לחצו כאן

הערה: לבסוף רצתי כמה שעות כמעט בלי מים. מנסיוני, אני עומד בזה בלי בעיה אבל כל אחד צריך להכיר את עצמו ולדעת מהם הגבולות שלו.

הרשמו לקבלת עדכונים
Loading

בכל פעם שיפורסם מאמר חדש באתר תקבלו מייל. המנויים מקבלים תכנים יחודיים שאינם מתפרסמים במקורות אחרים. אנחנו לא שולחים פרסומים או ספאם

תאור המסלולים וקובץ מסלול gpx הוא תיאורטי בלבד. חלק מהמסלולים כוללים קטעים מסכני חיים! היציאה למסלול היא באחריותכם בלבד! לפני יציאה למסלול יש לברר את תנאי מזג אוויר, שטחי אש, אישורי ואיסורי תנועה. רק חלק מהמסלולים נבדקו בפועל ויתכנו שינויים לאורך זמן.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן