מירוץ אולטרה UTVV בסלובניה מקצה 100 ק"מ

מאת: אופיר ורדי 8/11/2021

אחת עשרה וחצי בלילה, אנחנו נאספים במרכז העיירה Ajdovščina, שלא משנה מה תעשו לא תצליחו להגות את השם שלה. מזג האוויר מושלם – קר אולם ללא רוח וגשם.

לכאורה זה עוד מירוץ אשר נדחה בגלל הקורונה. המועד המקורי שלו היה אמור להיות בחודש מאי אולם לאור הדחיה שלו לסוף אוקטובר, נפתחה אליו שוב ההרשמה ונרשמתי אליו כגיבוי למירוצים אחרים שחששתי שיבוטלו. לבסוף, הם לא בוטלו אז המירוץ היה בונוס.

אומנם, נאלצתי לפתוח את המפה בשביל לראות בדיוק איפה זה סלובניה, איך מגיעים לשם ולוודא שסלובניה זה לא שם אחר לסלובקיה אולם בסופו של דבר כל האדמיניסטרציה הסתדרה עם טיסה זולה לוונציה, נסיעה של פחות משעתיים ברכב ודירה שבקושי מצאתי ב- Ajdovščina.

הנתונים היבשים כהרגלם היו יבשים – 106 ק"מ, כ-5,000 מטר טיפוס, אין גבהים יוצאי דופן – לכאורה – מירוץ קל (עד כמה שמירוץ אולטרה ל-106 ק"מ בשטח יכול להיות קל). למירוץ נסעתי עם אייל אשר הפנה את תשומת ליבי למספר עובדות – דבר ראשון, זמן הקאט-אוף הוא 35 שעות. זה הרבה. דבר שני, שיא המסלול והזמן של הרץ הראשון הוא כ-12 שעות. להשוואה, במירוץ שבו השתתפנו לפני מספר חודשים – לברדו באיטליה, עם 120 ק"מ ו-5,800 מטר טיפוס, זמן הקאט-אוף קצר יותר ושיא המסלול / הזמן של הרץ הראשון דומה.

האם אנחנו מפספסים משהו? האם המסלול קשה יותר ממה שנראה?

המירוץ מתחיל. מאחר וזה היה מירוץ בונוס, החלטתי לרוץ לאט, להנות מהחוויה, הדרך, המסלול והנופים. המסלול מתחיל מעמק Vipava מטפס להרים המקיפים אותו, יורד שוב לעמק, שוב עולים  ויורדים בחזרה לסיום בעיירה Vipava.

כל ההתחלה עד לק"מ ה-20 היא במגמת עליה. קצת שבילים לבנים, סינגלים, יער. כשמגיעים לקו הרכס נשקף נוף לילי מרהיב של כל העמק. אומנם היה ירח חצי מלא אולם הראות המושלמת איפשרה ממש לראות את הנוף.

גרף גבהים UTVV

גרף הגבהים במירוץ

כמו בכל מירוץ, בשעות הראשונות אתה עוד רואה אנשים אולם לאחר כ-20 ק"מ, אתה כבר לבד. התוואי ברובו ביער ורצים בשקט, בחושך מתחנה לתחנה.

עכשיו אני מתחיל להבין מדוע המירוץ יותר איטי ממה שחשבתי. התוואי יחסית טכני. דרדרת, אבנים, סלעים, קצת מזכיר את הכרמל (רק בלי קוצים) והבונוס הגדול זו השלכת. כל המסלול מכוסה במשך קילומטרים רבים בשלכת סמיכה. מה זה אומר? בסדר, זה מאוד יפה, צבעים מהממים אולם לא רואים את פני הקרקע. הכל מכוסה. בירידות תלולות וטכניות אתה לא רואה על מה אתה דורך, צריך להיות סופר זהירים. אז באמת אי אפשר להתקדם מהר.

 

 

 

 

 

 

 

קצת שלכת

למעשה את רוב הטיפוס צוברים בחצי הראשון של המירוץ. הזריחה מוצאת אותי בדיוק בירידה בחזרה לעמק. אם עד הק"מ ה-45 התוואי יותר הררי, בעמק עצמו זה יותר מזכיר גבעות מתגלגלות.

יש שפע תחנות במירוץ וזה הזמן לציין שהסלובנים הם סופר נחמדים – חוויה מתקנת לעומת הצ'כים האנטיפטיים. התחנות עצמן מעולות ורואים את הרצון לעזור של המתנדבים, שפע המזון. כמעט בכל תחנה יש משהו ביתי שהכינו – אם זה בלינצ'סים במילוי נוטלה, לחם עם ריבה ביתית, פסטה וכדומה.

לקראת התחנה בק"מ ה-80 מתעצמת ההילה סביב השם ננוס. כולם מדברים על ננוס. מה בכלל זה ננוס?

ובכן, מהתחנה ב- Podnanos יש טיפוס באורך 10 ק"מ עד לפסגת ננוס – העליה האחרונה במירוץ, לצוק מפחיד שנראה מכל מקום בעמק. אתה כבר עייף, מבולבל מהגבעות המתגלגלות וצריך להתמודד עם טיפוס של כ-1,100 מטר.

זה לא נגמר. עולים ועולים ועולים. קטע זה של המסלול משותף לכל המקצים – החל ממקצה ה-160 ק"מ ועד למקצים הקצרים – 50 ו-30 ק"מ. מידי פעם אייל ואני עוברים על פני רצים ממקצים אלו אשר נראים מיואשים. האם בסופו של דבר הם סיימו את המירוץ? כנראה לעולם לא נדע.

כפי שציינתי זה טיפוס ארוך. חלקו מתון למדי שמאפשר ריצה, חלקו תלול ובו אנחנו בקושי מתקדמים.

בסופו של דבר אנחנו רואים תחנה. אייל מרוצה שסיימנו את העליה. אני מסתכל על השעון – אנחנו בקילומטר ה-85. כלומר, עלי לבשר לו שעברנו רק חצי מהדרך וזו לא תחנה – אלא מסעדה. אנשים יושבים, שותים בירה, נהנים מאוכל ואנחנו צריכים להמשיך לטפס.

ממש לפני סוף העליה לננוס. החיוך לא ברור

כפי שאמרו חכמים ממני, כל עוד ממשיכים בסוף זה נגמר ואכן לאחר עשרות שעות (למעשה כל הטיפוס לקח כשעתיים ועשרים דקות) אנחנו מגיעים לקומפלקס עצום של אנטנות. זה נותן מוטיבציה להמשיך מהר לפני שכל המטען הגנטי שלנו יתבשל – תחנת ננוס לפנינו.

נותרה ירידה של כ-16 ק"מ לסיום. הקור בתחנה אילץ אותנו לצאת מהר בשביל לבן ונוח לריצה. איזה כיף, פשוט להתגלגל למטה. אופס. לאחר 2-3 ק"מ החגיגה הסתיימה. חוזרים לסינגלים טכנים. עוברים לסירוגין בין מסלול שהקפידו לפזר בו אבנים וסינגלים מהירים וזורמים ביער. השביל הופך לתלול וטכני יותר ויותר. זה הזמן להיזהר. הגוף כבר עייף. אי אפשר לרוץ מהר.

600 מטר לסיום. עדיין בתוך סינגל תלול. מה קורה כאן? איפה העיירה? הופה, עוברים לכביש ומריחים את הסוף.

הבטחתי לאייל שנגיע לפני החושך ואכן, הצלחנו להקדים אותו במספר דקות.

יש לציין שבכל מקום מצויין מרחק וטיפוס שונה של המקצה. בסופו של דבר זה 106 ק"מ עם כ-5,300 מטר טיפוס.

לאחר מקלחת קצרה, סיכמנו את האירוע עם פיצה 4 גבינות.

הרשמו לקבלת עדכונים
Loading

בכל פעם שיפורסם מאמר חדש באתר תקבלו מייל. המנויים מקבלים תכנים יחודיים שאינם מתפרסמים במקורות אחרים. אנחנו לא שולחים פרסומים או ספאם

תאור המסלולים וקובץ מסלול gpx הוא תיאורטי בלבד. חלק מהמסלולים כוללים קטעים מסכני חיים! היציאה למסלול היא באחריותכם בלבד! לפני יציאה למסלול יש לברר את תנאי מזג אוויר, שטחי אש, אישורי ואיסורי תנועה. רק חלק מהמסלולים נבדקו בפועל ויתכנו שינויים לאורך זמן.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן