קרן אל חג'ר, מאגורת העמודים, נחל תמרים

מאת אופיר ורדי, 21/01/2022

ריצה שניה: 09/12/22

הריצה השלישית זכתה לפוסט נפרד – בור עוזיהו, קרן אל חאג'ר וים המלח

מדבר יהודה טומן בחובו הפתעות רבות. הפעם, רציתי לבקר בבור עוזיהו – מאגורת העמודים המרשימה.

מאגורה היא למעשה בור שנחפר במטרה לאגור מי גשמים ושיטפונות – אומנם, הגשמים נדירים במדבר אולם כאשר כבר יורד גשם, הוא יוצר זרם אדיר – שטפון ואגירתו מאפשר שימוש עתידי במשך חודשים רבים.

בור עוזיהו שופץ לאחרונה על ידי שבטים מקומיים וככל הנראה נבנה בתקופת הביזנטים. הוא מרשים במיוחד לאור גודלו, והעמודים המאסיבים אשר תומכים בו.

בכל אופן הדרך לשם ארוכה ומפתיעה.

התחלנו את המסלול בחניון נחל תמרים על כביש 90. מייד מתחיל כרגיל טיפוס תלול של צוק ההעתקים במקביל לנחל תמרים כאשר הזריחה מלווה אותנו בכל שעל.

ואז ממשיכים בשבילי גמלים, סינגלים או סתם ללא שביל – בדרך מפעימה ביופיה. למעשה מעולם לא רצתי כל כך הרבה על סכין – מתוך כול המסלול לדעתי כ-15 ק"מ הינם על סכין – שביל צר על פסגה כאשר משני הצדדים מדרון תלול.

הדרך ממשיכה ככה במשך זמן רב כאשר הנופים של מדבר יהודה, ים המלח והערוצים מסביב משתנה ללא הירף מסביב. כך הדרך ממשיכה עד לקרן אל חג'ר.

קרן אל חג'ר – קרני הסלע, היא נקודת תצפית גבוהה, בעלת שתי קרני סלע כאשר שיא הגובה בה הוא 443 מטר. את הריצה התחלנו בגובה מינוס 368 מטר אז למעשה מדובר בהפרש גובה של למעלה מ-800 מטר.

זה גם למעשה שיא הגובה ומכאן אנחנו במגמת ירידה. (שוב, מגמת ירידה לא אומר ירידה, עדיין יש עליות…)

קרן אל חג'ר וגמלים
קרן אל חג'ר וגמלים
מכאן אנחנו ממשיכים עוד כ-3 ק"מ בשביל נוח למאגורת העמודים

על פני השטח לא נראה משהו חריג, שוקת להשקיית עדרים ומספר בורות מים מסביב.

בור עוזיהו – מאגורת העמודים מרחוק

פתח הכניסה לבור עוזיהו

כאשר מוצאים את פתח הכניסה למאגורה, בתחילה קשה לדמיין את היקף החלל בפנים. באמת מרשים

ניסיתי לבחון את יציבות העמודים – אל דאגה, הם אכן יציבים.

מבור עוזיהו נתחיל את הדרך חזרה – במסלול צפוני יותר משאיתו באנו. זורמים בסינגלים ובשבילי גמלים לכיוון מזרח, לאורך ערוצים ונקיקים עד שנגיע שוב לצוק ההעתקים.

אבל לפני זה ראיתי גבעה בצורת חרוט תלול. לא יכולתי להתגבר על הפיתוי לטפס אותה – בתחילה זה נראה בלתי אפשרי אולם האדמה הרכה איפשרה טיפוס וירידה בטוחים (אממממ….)

ממשיכים בשביל ומכאן אפשר לעשות סטיה קטנה למפל הגדול בנחל תמרים – 70 מ"ר גובהו. כמובן שאי אפשר לרדת אותו אז צריך לחזור למסלול ולאחר כ-2 ק"מ לרדת שוב בירידה תלולה לנחל תמרים. מכאן נראה את המפלים הבאים שאותם יורדים רק בסנפלינג. כמובן שהירידה לנחל היא ירידה לצורך עליה – נטפס שוב למעלה וממשיכים בסינגלים של אופנים עד שנגיע שוב לשביל התלול אותו טיפסנו בתחילת המסלול ובחזרה לרכב.

למעשה המסלול עצמו מרהיב גם ללא האטרקציות שבו. הוא זורם, אינו טכני ביחס למדבר יהודה, מאפשר ריצה למי שמחפש מסלול לא ארוך מידי – בהחלט סופר מומלץ

סכינים במסלול
סכינים במסלול
סה"כ 33 ק"מ עם 1,700 מטר טיפוס למסלול לחצו כאן

בריצה השניה שיפרתי כמה דברים במסלול, עם עליה מעניינת יותר לקרן אל חג'ר, והמשך ממש נחמד מבור עוזיהו – שוב על סכין – אל אתר מרשים של קברי בדואים ומספר בורות מים פעילים ומלאים במים

המסלול השני והמומלץ יותר:

סה"כ 35 ק"מ עם 1,800 מטר טיפוס – למסלול לחצו כאן

הרשמו לקבלת עדכונים
Loading

בכל פעם שיפורסם מאמר חדש באתר תקבלו מייל. המנויים מקבלים תכנים יחודיים שאינם מתפרסמים במקורות אחרים. אנחנו לא שולחים פרסומים או ספאם

תאור המסלולים וקובץ מסלול gpx הוא תיאורטי בלבד. חלק מהמסלולים כוללים קטעים מסכני חיים! היציאה למסלול היא באחריותכם בלבד! לפני יציאה למסלול יש לברר את תנאי מזג אוויר, שטחי אש, אישורי ואיסורי תנועה. רק חלק מהמסלולים נבדקו בפועל ויתכנו שינויים לאורך זמן.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן