נחל אשלים עליון ותחתון, נחל עזגד

מאת: אופיר ורדי 30/03/2022

כבר חשבתי שלא ארוץ החורף במדבר אבל הנה, לכאורה היה יום נעים לפני תקופה של התחממות משמעותית. את התוכנית המקורית שלי לא יכולתי להוציא לפועל בגלל עיניינים של שטחי אש ואז האופציה של נחל אשלים, שאותו רציתי לרוץ מאז שנפתח שוב לאחר שהיה סגור תקופה ממושכת בגלל הזיהום, פתאום עלתה.

תכננתי מסלול שונה מהרגיל. כולם חונים בחניון לילה עמיעז, עולים את נחל עזגד ויורדים את אשלים תחתון. הצלחתי לתכנן משהו קצת יותר מאתגר. למעשה ניתן לחלק את המסלול הזה לשלושה חלקים, כמו שאפשר לחלק כל דבר לשלושה חלקים אולם במקרה הזה, יותר הגיוני לחלק אותו לארבעה חלקים.

החנתי את הרכב במחצבת תמר ליד מצד תמר על כביש 25. זוהי נקודה בטוחה יותר להשארת הרכב וגם חוסכת קצת ריצה מיותרת. על מנת לחסוך עוד קצת ריצה מיותרת בשבילים פחות מעניינים, תכננתי עליה ישירה בסמוך למחצבה – שבדיעבד היה רעיון מעולה.

לאחר מספר קילומטרים מתחברים לשביל שעובר מעל למסוע ולאחר כ-4.5 ק"מ מגיעים לפיצול במסלול שאליו חוזרים בהמשך. מאחר ואין מים במסלול הטמנתי לעצמי מים.

השביל מתפצל וממשיך בסינגלים, שבילי גמלים ברמה מעל נחל אשלים. לעיתים התוואי מונוטני אולם בהמשך נשקף נוף מדהים כאשר רצים צמוד למצוק, על סכינים. החלק הזה די זורם ויריץ – זה החלק הראשון במסלול.

לאחר כ-12 ק"מ מתחיל החלק השני במסלול – מגיעים לתחילת הירידה לנחל אשלים – ירידה תלולה, עם יתדות, אותה יש לרדת בזהירות עד שמגיעים לנחל עצמו. הנופים דרמטים וזה למעשה החלק היפה ביותר במסלול.

מפל אשלים המרשים נראה

ממשיכים בערוץ הנחל, עוברים בגבים עמוקים, התנועה איטית ורטובה. חלק מהגבים ניתן לעקוף ולחלק חובה להכנס. שאלו אותי – האם ניתן לא להכנס לגבים ולא להרטב? התשובה כן. צריך להגיע בקיץ כאשר הכל יבש ואז לא תרטבו.

יש גבים מכל הסוגים, צרים וארוכים, רחבים ועמוקים, אתה ממשיך וכל פעם יש הפתעה אחרת.

 

לאחר הגב האחרון, שהוא צר במיוחד, חלק זה מסתיים.

כאן מתחיל החלק השלישי – נחל עזגד. טיפוס במעלה הנחל, יש קצת גבים רדודים אולם לאחר נחל אשלים זה מתגמד. הנחל יחסית לא טכני ומאפשר ריצה ברובו.

בסופו, יש ירידה למפל אשלים ולתחילת החלק הרביעי – נחל אשלים עליון.

נחל אשלים עליון שונה מהתחתון. הוא לא דרמטי באופן מוגזם, אולם עדיין יפה. זה חלק קשה – מאוד טכני, ארוך, התנועה איטית.

לאורך הנחל יש די הרבה גבים, מפלונים. תנועה בנחל היא תמיד טכנית ואיטית – הרבה בולדרים, טיפוסים, וקפיצות בין אבנים.

כאן רואים טוב את שרידי הזיהום בנחל.

בסופו של דבר מגיעים לנקודת הטמנת המים ולסיום קצת יותר יריץ עד לרכב.

המסלול בן 35 ק"מ, 1,100 מטר טיפוס. אין הרבה טיפוס באופן יחסי, אולם זה לא מסלול קל ואחר ורובו מאוד טכני.

למסלול לחצו כאן

 

הרשמו לקבלת עדכונים
Loading

בכל פעם שיפורסם מאמר חדש באתר תקבלו מייל. המנויים מקבלים תכנים יחודיים שאינם מתפרסמים במקורות אחרים. אנחנו לא שולחים פרסומים או ספאם

תאור המסלולים וקובץ מסלול gpx הוא תיאורטי בלבד. חלק מהמסלולים כוללים קטעים מסכני חיים! היציאה למסלול היא באחריותכם בלבד! לפני יציאה למסלול יש לברר את תנאי מזג אוויר, שטחי אש, אישורי ואיסורי תנועה. רק חלק מהמסלולים נבדקו בפועל ויתכנו שינויים לאורך זמן.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן