מזרח ומערב הכרמל – מערת אורנית, עין קדם ומצדה על הכרמל

מאת: אופיר ורדי 02/10/2022

לקראת סוף הקיץ יצאתי לסיבוב מעניין בכרמל. הפעם הכנסתי את מצדה על הכרמל – נקודת עניין שקצת פחות מוכרת ואשר אליה אתייחס בהמשך.

ההתחלה, כרגיל מצומת ג'למה. אני אוהב להתחיל מנקודה זו וגם הפעם התחלתי בה בשעה די מוקדמת מאחר ולא רציתי להכנס יותר מידי לחום. מכאן יש עליה תלולה עד לעוספיה – כ-570 מטר טיפוס על פני כ-4.5 ק"מ. חוצים את עוספיה המנומנמת ומתחילים במגמת ירידה לאורך נחל אורן בשבילים נוחים.

נוף למפרץ מעוספיה ב-5:00 בבוקר

רצתי ביום לח במיוחד עם לחות שהתקרבה ל-100%. טיפות מים היו בכל מקום יחד עם ערפילים שאפשרו זריחה יפה ומראות שלא רואים בקיץ.

עין אלון – ריק

לאחר כ-10 ק"מ מגיעים לעין אלון. לאחר החורף הוא מלא מים אולם עכשיו הוא ריק ונראה עצוב

 

 

 

 

 

נוף לכיוון האוניברסיטה

ממשיכים לכיוון אנדרטת הנספים באסון הכרמל, עוברים את חניון הפיתולים וממשיכים בשבילים נוחים לכיוון מערת אורנית.

הקטע האחרון לפני המערה הוא בסינגל מעט סבוך אולם הוא יחסית קצר ולא נוראי.

הגעתי למערת אורנית. השלט המושקע לא מותיר מקום לספק – המסלול באופן עקרוני עובר בתוך המערה, דבר המחייב זחילה. אני לא אוהב לזחול מאחר ואני לא לטאה וזהו תירוץ מצויין לעקוף את המערה.

אפשר להצטלם ליד השער שניצב ללא שום מטרה בשום מקום ואינו חוצץ בין כלום לשום דבר.

מכאן ירידה תלולה ודרדרתית אולם קצרה לנחל גלים אשר מוצף בחצבים

ולא רחוק משם מגיעים לנקודת התרעננות מעולה בעין קדם. המים צלולים וקרירים.

מכאן מתחילה עליה בחזרה לכרמל לאורך נחל נדר. התוואי טכני ולא מאפשר תנועה מהירה. לבסוף נראה את הבתים של שכונת דניה בחיפה ונמשיך לכיוון האוניברסיטה.

לאחר שעוברים את האוניברסיטה, המסלול עובר בנקודות רבות של מצדה על הכרמל – תוכנית המבצר האחרון לארץ ישראל – בקצרה, מדובר על מערכת ביצורים שתוכננה על ידי השלטון הבריטי בשנת 1942 להגנה מפני פלישה של הנאצים.

כפי שזה נראה בפועל, החפירות לא היו מסוגלות להגן אפילו מפני חזירי בר וטוב שהן לא עמדו למבחן.

לאחר שהתרשמנו ממצדה על הכרמל, ממשיכים לחניון לילה הר אלון ונמשיך שוב לכיוון עוספיה.

עכשיו המטרה: עין אל בלאד. מעיין בתוך עוספיה. בריצה קודמת שעשיתי באזור, מקומי המליץ לבקר במעיין שמלא במים. מאחר ועוד לא הייתי בו הכנסתי אותו למסלול. אומנם זה מחייב עליה קלה אולם זה חלק מהעניין.

עין אל בלאד – עוספייה

טוב, כפי שניתן לראות, המעיין די ריק. אולי היה עדיף שיהיה ריק לגמרי מאשר מלא בלכלוך. אולי בחורף מצבו טוב יותר. בכל אופן, ממשיכים עוד כמה מאות מטרים בעליה ואז מגיעים לקניון אמין – סופר מלא כל טוב שבו ניתן לרכוש קולה, גלידה וכדומה.

מכאן יש ירידה תלולה חזרה לרכב.

גרף העליות במסלול

סה"כ 39 ק"מ עם 1,500 מטר טיפוס.

למסלול לחצו כאן

הרשמו לקבלת עדכונים
Loading

בכל פעם שיפורסם מאמר חדש באתר תקבלו מייל. המנויים מקבלים תכנים יחודיים שאינם מתפרסמים במקורות אחרים. אנחנו לא שולחים פרסומים או ספאם

תאור המסלולים וקובץ מסלול gpx הוא תיאורטי בלבד. חלק מהמסלולים כוללים קטעים מסכני חיים! היציאה למסלול היא באחריותכם בלבד! לפני יציאה למסלול יש לברר את תנאי מזג אוויר, שטחי אש, אישורי ואיסורי תנועה. רק חלק מהמסלולים נבדקו בפועל ויתכנו שינויים לאורך זמן.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן