ריצה בעמק האלה – תלים, חורבות ונוף משובח

אופיר ורדי, 14/06/2021

את הסיבוב בעמק האלה תכננתי לעשות באביב, כאשר הכל ירוק מסביב ועדיין לא חם. אז תוכניות לחוד ומציאות לחוד והנה אני מוצא את עצמי באמצע יוני חונה בתל שוכה הידוע גם בכינויו גבעת התורמוסים.

לאחר שחוצים את הכביש בזהירות, או, מי שמעדיף, עובר בכפיפה מתחת לכביש בתוואי של שביל ישראל (אני לא אוהב להתכופף) ומתחילים לרוץ בתוך מטע שקדים לכיוון החורבה הראשונה במסלול – חורבת קייאפה. נמשיך לאורך כרמים ונחזור לכביש 38 על מנת להגיע לתל עזקה לצפות בקרב דוד וגוליית. כדאי להגיע מוקדם ולתפוס מקומות טובים.

בכלל כל המסלול רווי בעשרות בורות מים, גתות, חורבות, עתיקות שונות, חפירות ארכיאולוגיות ונקודות תצפית אז כדאי לא להתעכב יותר מידי ליד כל אחד מהם כי אחרת לא נסיים את המסלול.

לאחר תל עזקה נכנסים לפארק בריטניה ועולים לחורבת אשקלון. משם נרד לכיוון כביש 353 ובדרך נעבור בכבשן סיד, עוד בורות מים, גתות וכדומה.

הנקודה הבאה היא חורבת עקבה שלאחריה נפגוש את נקודת המים שלנו – לאחר כ-16 ק"מ. נמשיך לעלות למצפה משואה ונרד לחציה נוספת של כביש 38 לכיוון חורבת מדרס. כאן האזור רווי בארכיאולוגיה משומרת היטב לתיירים, מערות קבורה, בתי כנסת, מערות שמאפשרות התחבאות וזחילה (שוב, אני לא אוהב לזחול) ועוד. דגמתי ממיטב האטרקציות בחורבת מדרס אולם ניתן לעשות במקום סיבוב יותר גדול.

משם נמשיך בשבילים לבנים וסינגלים זורמים. לאחר כ-22 ק"מ, הפתעה. מאהל בדואי. לאורך כל הדרך ראיתי גללים של כבשים וכפי שנאמר אין עשן בלי אש.  לשמחתי עוברים כמה מאות מטרים ממנו בשביל לגלות שהופה אתה נכנס ממש לתוך מאהל נוסף. הופתעתי – הכל מדוגם, ג'יפים יוקרתיים, כמעט ביקשתי עוגת פרג. המשכתי בחרישיות, ילדה שיחקה על כסא משרדי, הכבשים עשו מה שהן עושות, כלב גימלאי נבח בחרישיות עם הגב אלי. השביל המשיך לחורבת קנים ואני המשכתי איתו. משם, להר שוכה, יורדים במעלה שוכה ואז בערך 300 מטר מהרכב שוב מאהל בדואי עם ילד בודד ובחזרה לרכב. מי שמעוניין יכול להוסיף טיפוס לתל שוכה, בעונת התורמוסים נחמד שם.

29 ק"מ עם 900 מטר טיפוס

למסלול לחצו כאן

תמונות מהמסלול:

הרשמו לקבלת עדכונים
Loading

בכל פעם שיפורסם מאמר חדש באתר תקבלו מייל. המנויים מקבלים תכנים יחודיים שאינם מתפרסמים במקורות אחרים. אנחנו לא שולחים פרסומים או ספאם

תאור המסלולים הוא תיאורטי בלבד. חלק מהמסלולים כוללים קטעים מסכני חיים! היציאה למסלול היא באחריותכם בלבד! לפני יציאה למסלול יש לברר את תנאי מזג אוויר, שטחי אש, אישורי ואיסורי תנועה. רק חלק מהמסלולים נבדקו בפועל ויתכנו שינויים לאורך זמן.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן