כתף ביתוניה

אופיר ורדי 13/04/21

לצד רוב המסלולים והשבילים, לעיתים יש מסלולים יוצאי דופן. מסלול יוצא דופן יכול להתבטא בתוואי מיוחד, נוף יחודי, קושי או אתגר, מרחק ולפעמים באטרקציות לאורכו.

כזה היה המסלול בכתף ביתוניה. במהלך הקמת חומת ההפרדה עם השטחים, סופחה חלקת אדמה ענקית לירושלים ואבדה בין הגדרות. רכס ביתוניה וחלקו העליון של ערוץ מודיעין נמצאים במה שמכונה "עוטף ירושלים" – אזור חיץ סביב ירושלים. מצפון וממזרח, שמורה סודית זו תחומה על ידי גדר הביטחון, מדרום על ידי גדר עזר לאורך כביש 433. יש רק שתי כניסות לאזור: דרך השער הסמוך לבית חורון או לגבעת זאב. המקום מלא באתרים ארכיאולוגיים מדהימים ברמת שימור גבוהה מתקופת בית שני ועד ימנו. מספר האנשים הנכנסים לאזור זה אפסית לאור הקושי בכניסה, מעצם מעמדו הלא ברור של האזור. בעלי מטעי זיתים הפלסטינאים אשר נמצאים במעברה השני של הגדר מורשים להיכנס פעמיים בשנה למסיק הזייתים – כך שלמעשה המקום ריק לחלוטין – ללא מטיילים, לא תושבים, ללא נוכחות צבא במשך כל הזמן.

כתוצאה מכך הטבע פורח, תוכלו לראות כמות מרשימה של בעלי חיים – עדרים של צבאים, חזירי בר, שועלים, תנים, דורבנים, שפני סלע ועוד.

באופן חריג זה היה יותר מסלול טיול שמשלב קטעי ריצה מאשר מסלול ריצה קלאסי. התנועה בין האטרקציות האינסופיות לאורך המסלול איטית. לא תמיד יש שביל ולא תמיד כאשר כבר יש שביל, קל למצוא אותו. יש להדגיש שיש לתאם מראש ביקור במקום.

התחלנו מבסיס מג"ב ליד בית חורון. לאחר כ-100 מטרים יש לעבור בזהירות מתחת לגשר בצד ימין ואז להמשיך לרוץ לאורך הגדר של בסיס מג"ב עוד כמה מאות מטרים. כאן תראו את הכניסה לנקודה קפואה בזמן.

כבר בהתחלה עוברים את עין אל ג'נן – מעיין מלא מים שליידו מערה וחווה צלבנית. בהמשך, עוברים את חירבת מייתא ושרידי כנסיה. למעשה כל המסלול נראה כמו סיור באתר עתיקות כאשר הכל עטוף בטרסות עתיקות, מבנים חקלאיים עתיקים, החל מתקופת בית שני ועד למספר מאות שנים אחורה. התוואי זורם במעלה הגבעה עד לשייח זייתון ומשם לחרבת אל מחמה – המשתרעת על שטח עצום ובה מבנים ושרידי מעל חלקיאי. בור מים מרשים נמצא במקום.

המשכנו לאום אל שייח ולאורך הגדר על למקווה טהרה מתקופת בית שני במצב השתמרות מדהים. לאחר טיהור קצר המשכנו לאורך מערות קבורה, מעיינות ונקבות שונות, כאשר ביתוניה נשקפה ממש מעבר לגדר. קשה לתאר את מסר החורבות ונקודות העניין לאורך מסלול כל כך קצר. מידי פעם להקת צבאים חצתה את המסלול או רצה לצידנו. חזירי בר בגודל של פרה קטנה הביעו חוסר שביעות רצות מהנוכחות שלנו.

חזרנו שבעי רצון עם עשרות תמונות וחוויות.

למסלול לחצו כאן

הרשמו לקבלת עדכונים
Loading

בכל פעם שיפורסם מאמר חדש באתר תקבלו מייל. המנויים מקבלים תכנים יחודיים שאינם מתפרסמים במקורות אחרים. אנחנו לא שולחים פרסומים או ספאם

תאור המסלולים וקובץ מסלול gpx הוא תיאורטי בלבד. חלק מהמסלולים כוללים קטעים מסכני חיים! היציאה למסלול היא באחריותכם בלבד! לפני יציאה למסלול יש לברר את תנאי מזג אוויר, שטחי אש, אישורי ואיסורי תנועה. רק חלק מהמסלולים נבדקו בפועל ויתכנו שינויים לאורך זמן.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן