מזרח המכתש הקטן ותוספות – חלק ראשון

מאת אופיר ורדי, 02/01/2022

המכתש הקטן הוא האחרון שנשאר לי מסדרת הריצות במכתשים (למעשה יש עוד שניים, זמנם יגיע). כבר תקופה ארוכה אני מנסה לתכנן מסלול שיקיף את כל המכתש. לא ממש הצלחתי – הוא היה ארוך מידי, ללא נקודות מים, בקיצור זה לא הסתדר. ואז נפל לי האסימון – אני אחלק את המכתש הקטן לשני חלקים וכך אוכל למצות טוב יותר את האטרקציות באזור.

אז החלק הראשון הוא החלק המזרחי. היתרון – ניתן להטמין מים בשתי נקודות די בקלות – בתחתית נחל צפית ובסוף נחל מזר.

התחזית הייתה קצת בעייתית – היה סיכוי לגשם מהצהריים. כלומר, לא רציתי להיות בערוצי הנחלים כאשר יש סיכוי לגשם, על מנת שאוכל גם לרוץ בעתיד בחלק המערבי של המכתש…

אז שיניתי במעט את המסלול – כך שהריצה/תנועה בנחלים תהיה בתחילת הריצה.

ההתחלה – כביש 25 במצד תמר. רצים כ-3 ק"מ על שביל ישראל עד לנחל צפית תיכון. יורדים בנחל צפית המעט טכני עד לשביל אדום – שם הטמנתי מים (וקולה).

רצים על השביל עד למצפה עורץ – שם מתחיל נחל עורץ.

נחל עורץ אינו מסומן, ללא שביל ברור וללא ספק עדיף לעלות אותו מאשר לרדת. כולו טכני, בולדרים, מפלים, עם חלקים שמאלצים אותך לחשוב – מאיפה עוברים?

מאוד מומלץ לעקוב אחרי קובץ ה-GPS אולם להפעיל הגיון בריא. מדובר על עליה של 5 ק"מ מאוד ארוכים שבסיומם חוזרים לשביל ישראל לריצה של קילומטר עד לראש מעלה חצרה.

איזה הקלה סתם לרוץ בשביל טכני, שנראה קליל לאחר נחל עורץ. בראש מעלה חצרה פונים לשביל נחל מזר, אשר מתחיל בקטע מהמם על שפת המצוק עם נופים לכל המכתש. לאחר כ-2 ק"מ, מתחילים לרדת בנחל מזר ובסופו – נקודת הטמנת מים נוספת.

עד עכשיו, היו 23 קילומטרים מאוד טכנים ואיטיים. כאן הדברים משתנים. נכנסים לשביל לבן רחב. כבישונים חושבים שזה שטח אולם לרצי שטח זה כמו כביש. נוח ומהיר. ממשיכים לכניסה למכתש הקטן דרך שער אשמדאי. ממשיכים ועוברים בחולות הצבעוניים, ולמעשה לאורך שביל ישראל

הבדלי הטמפרטורות משמעותיים. גם ביום קריר, בתוך המכתש ממש חם וצריך להערך לזה בהתאם.ממשיכים במגמת עליה כאשר במעלה חצרה השיפוע נעשה יותר מעניין – אפשר להפסיק לרוץ ולהתחיל קצת ללכת.

מגיעים שוב לראש מעלה חצרה ומכאן – חוזרים לאורך שביל ישראל, עד לרכב.

סה"כ – 41 ק"מ עם 2,400 מטר טיפוס.

חובה לציין שמדובר על מסלול מאוד טכני שמיועד רק לרצים מיומנים. לאורך 95% מהמסלול אין קליטה סלולרית, אז מאוד רצוי לקחת את ה-InReach MINI  שעליו כבר המלצתי.

ניתן לקצר ולוותר על הירידה בנחל צפית והעליה בנחל עורץ ואז המסלול הרבה יותר קל.

לחלק ב – מערב המכתש הקטן – לחצו כאן

למסלול לחצו כאן

 

הרשמו לקבלת עדכונים
Loading

בכל פעם שיפורסם מאמר חדש באתר תקבלו מייל. המנויים מקבלים תכנים יחודיים שאינם מתפרסמים במקורות אחרים. אנחנו לא שולחים פרסומים או ספאם

תאור המסלולים וקובץ מסלול gpx הוא תיאורטי בלבד. חלק מהמסלולים כוללים קטעים מסכני חיים! היציאה למסלול היא באחריותכם בלבד! לפני יציאה למסלול יש לברר את תנאי מזג אוויר, שטחי אש, אישורי ואיסורי תנועה. רק חלק מהמסלולים נבדקו בפועל ויתכנו שינויים לאורך זמן.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן