סכין חצצון, ראש חצצון, מעלה מכוור

אופיר ורדי, 21/05/2021

מורכבות של מסלול לא נובעת רק מהאורך שלו ומהטיפוס המצטבר. לפעמים, מסלול יכול להיות קצר יחסית אולם מאוד טכני, קשה לניווט וזה בדיוק המסלול לסכין חצצון, ראש חצצון הנמצאים כצפוי בנחל חצצון.
מעט לפני הזריחה הגעתי למצפה שלם לתחילת המסלול וכרגיל השער סגור. חיילת נגשה אלי ומיד אמרתי לה שאני מפקמ״ז סניקרס. זה עבד בעליה לחרמון וזה עבד גם כאן. השער נפתח והחנתי את הרכב.
ממצפה שלם רצים מספר דקות עד שרואים את מפעל אהבה. משם מנסים לאתר את השביל שיורד לערוץ הנחל. לאחר מכן ממשיכים מעט במורד הערוץ עד לתחילת העליה. אין שביל ברור ופשוט מתקדמים לפי המסלול בשעון.
ממשיכים לעלות בין בולדרים, סלעים, דרדרת לכיוון צוק שנראה בלתי עביר. יש שביל עיזים שעולה אותו מצד ימין, אני עליתי דוך.
ממשיכים לעלות ואז מגיעים לסכין חצצון אשר מתחיל רחב ומצטמצם לרוחב עשרות סנטימטרים בלבד.
אפשר לנסות ללכת בעיניים עצומות אבל לא היה לי אומץ.
הסכין ממשיך ובסופו יש גדר תיל, עוברים אותה וזה הזמן לקפל את המקלות. מכאן השיפוע תלול מידי ולמעשה צריך את הידיים לטיפוס.
אהה, יש לציין שמי שסובל מפחד גבהים- רצוי שיחפש מסלול אחר.
עכשיו מתחיל הקטע היותר מאתגר. זה חצי הליכה חצי טיפוס צוקים, יש לשמור על ריכוז ולמצוא את המסלול. הייתי עם שני שעונים ועם סיפור הדרך.
כל שעון הראה שאני נמצא במקום אחר ביחס למסלול וסיפור הדרך אמר משהו אחר. אז הקשבתי ללב והלב אמר לי לאכול משהו. אז אכלתי משהו מול הנוף המרהיב, צילמתי כמה תמונות והמשכתי לטפס.
לאחר זמן מה השיפוע התמתן מעט ושוב הוצאתי את המקלות, עוד קצת הליכה והופה, מגיעים לקצה המצוק.
משיפוע מטורף עוברים למישור, הגוף בהלם.
המסלול ממשיך בשביל לבן עד לנקודת תצפית שממנה רואים את נחל חצצון מעברו השני. ממשיכים וקצת לפני מעלה מכוור שממנו נרד, נקודת תצפית נוספת .
מעלה מכוור מתחיל, כאן המסלול די ברור – שביל של פירורי לחם או למען האמת אשפה מסמן באופן ברור את החלק העליון של הירידה התלולה.
ממשיכים לרדת בזהירות ובשלב מסויים האשפה נעלמת ומגיעים בחזרה למצפה שלם.
מסלול מדהים, רצוי לא לעשות אותו לבד ויש להוריד קובץ מסלול וממש לרוץ לפיו
 

למסלול לחצו כאן:

תמונות מהמסלול:

הרשמו לקבלת עדכונים
Loading

בכל פעם שיפורסם מאמר חדש באתר תקבלו מייל. המנויים מקבלים תכנים יחודיים שאינם מתפרסמים במקורות אחרים. אנחנו לא שולחים פרסומים או ספאם

תאור המסלולים וקובץ מסלול gpx הוא תיאורטי בלבד. חלק מהמסלולים כוללים קטעים מסכני חיים! היציאה למסלול היא באחריותכם בלבד! לפני יציאה למסלול יש לברר את תנאי מזג אוויר, שטחי אש, אישורי ואיסורי תנועה. רק חלק מהמסלולים נבדקו בפועל ויתכנו שינויים לאורך זמן.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן