מהר קטום דרך הר צרור, מפל פרסה, עין עקב, נחל תלול וזקוף, נחל דרוך וחצץ

מאת אופיר ורדי, 07/02/2022

תכנון מסלול ארוך במדבר תמיד דורש תשומת לב. אפילו הפרט השולי של היכן לחנות את הרכב מקבל משקל כבד' לאור חוסר המשילות והדיווחים על פריצות וגניבות רכבים על ידי עולים חדשים מהולנד שגרים בדרום.

לכן, כאשר תכננתי מסלול לאמצע השבוע, העדפתי לא לחנות באחד מחניוני הלילה שבהם אם כבר, עדיף לחנות במהלך סוף השבוע כאשר יש יותר מטיילים.

לכן, הפעם, התאים מסלול מעגלי – מרחב עם – הר קטום – הר צרור – גב צרור – מפל פרסה – עין עקב – חוד עקב – נחל תלול וזקוף – נחל דרוך – נחל חצץ – מרחב עם

חניתי בכניסה לישוב מרחב עם. מייד יצאתי לכיוון הר קטום, הר קטן ונחמד שמהווה פרומו לשאר המסלול…

ממשיכים ומחברים לשביל אדום, שנכנס לגן לאומי גן הפסלים ואז יורדים לנחל צרור, שביל נחמד במיוחד בזריחה

המשכתי להר צרור. בונוס ראשון – לעלות ולהמשיך לתצפית המרשימה.

מנהג עתיק יומין הוא לשחק פריסבי על הפסגה, אולם לא היה לי פריסבי ולא היה לי עם מי לשחק.

משם ממשיכים לרדת בנחל צרור לגב צרור, אשר, לאחר הגשמים בזמן האחרון, היה מלא, כמו עוד עשרות גבים נוספים במסלול.

גב צרור מלמעלה

גב צרור

נמשיך בנחל צרור עם גבים קטנים לאורך הדרך

ולבסוף הנחל מתחבר למעלה צין – מעלה זה אינו מספיק תלול להליכה ולא ממש נעים בריצה, אולם, אין ברירה צריך לרוץ ולהתקדם.

עוברים בקבר בן גוריון ואישתו פולה למילוי מים, ונתחיל לרדת בשביל הר הנגב,  ויורדים במעלה דבשון דרך מפל פרסה עד למעלה עקב בדרכנו לעין עקב.

מפל פרסה

עין עקב

נחל עקב זרם ולכן נדלג בין הגבים

נמשיך לפסגה של חוד עקב – שביל אשר סמוך לפסגה די תלול. הירידה מחוד עקב נחמדה עם מספר יתדות – עד לחניון לילה חוד עקב – נקודת המים השניה (יש לדאוג להטמנה)

במשך כל המסלול נפרס נוף מרשים של בקעת צין.

ממשיכים קצת בתוואי של שביל ישראל, כאשר המטרה – נחל תלול. מספר קילומטרים בתוואי שטוח לחלוטין וקל מאוד, עם נוף פתוח עד לאינסוף. תוואי נוח כזה כבר לא יהיה עד לסיום הריצה, אבל אולי עדיף לא לדעת את זה מראש.

פונים לסינגל לכיוון נחל תלול.

מבט לנחל תלול

הטיפוס בהחלט מאתגר, כאשר צריך לאגף מידי פעם גבים במסלול.

עולים ועולים, ההתקדמות איטית, בהחלט לא מתאים למי שיש לו פחד גבהים. פתאום היה קטע קצר שאיפשר ריצה אולם שוב צריך לטפס עם הידיים, עד לפיטמת זקוף. שם קצת בעייתי, אולם כאשר מגיעים לשם לא חושבים על שום דבר חוץ מעליות וירידות.

נתחיל את הירידה בנחל זקוף, ובמהלכה נהרהר מה נשמע יותר תלול – זקוף או תלול.

הירידה בחלקה סתם תלולה, חלקה עם יתדות, עוברים בתוך נקיקים, מערות, לפעמים צריך לזחול או לרדת על הטוסיק (רק בגלל שעוברים במקומות נמוכים ואי אפשר לעמוד)

לאחר הירידה חותכים מערבה ללא מסלול ברור תוך אילתור בשטח לכיוון נחל דרוך עד ההתחברות אליו.

נחל דרוך בעצמו די טכני אולם לאחר נחל תלול וזקוף, הכל נראה משחק ילדים.

ממשיכים בנחל בטיפוס די ארוך לכיוון נחל חצץ ובורות חצץ. אל בורות חצץ אליהם לא נגיע כי ממש לפני, חותכים לכיוון מרחב עם, לסיום המסלול. בדיעבד אולי עדיף להמשיך בנחל חצץ כמעט עד לכביש.

גם הנרקיסים בנחל חצץ לא איכזבו והופיעו במלוא תפארתם

54 ק"מ, עם 1,800 מטר טיפוס. המסלול משלב קטעים יריצים לחלוטין, שבילים טכנים, שיפועים מאתגרים, גבים ומעיינות, נופים וסולמות. המלצת המערכת – לקחת בחשבון לפחות חצי שעה / שעה נוספים בתכנון לעצירה בשביל סתם להסתכל על הנוף, לצלם וליהנות מהמרחבים.

למסלול לחצו כאן

הרשמו לקבלת עדכונים
Loading

בכל פעם שיפורסם מאמר חדש באתר תקבלו מייל. המנויים מקבלים תכנים יחודיים שאינם מתפרסמים במקורות אחרים. אנחנו לא שולחים פרסומים או ספאם

תאור המסלולים וקובץ מסלול gpx הוא תיאורטי בלבד. חלק מהמסלולים כוללים קטעים מסכני חיים! היציאה למסלול היא באחריותכם בלבד! לפני יציאה למסלול יש לברר את תנאי מזג אוויר, שטחי אש, אישורי ואיסורי תנועה. רק חלק מהמסלולים נבדקו בפועל ויתכנו שינויים לאורך זמן.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן